|
Gäst på egen fest? Självklart! Men då krävs det att någon annan tar ansvaret för helheten så att du i lugn och ro kan luta dig tillbaka och njuta av god mat och få tid att umgås med vänner, arbetskamrater eller kunder. Handen på hjärtat så är det väl en sådan fest du vill ha? Det är jag som är ”någon annan”.
Showtime! Jag ska avslöja en liten yrkeshemlighet. Vägen till middagsgästens hjärta går inte enbart genom magen. Den går genom örat också. Därför är jag mycket lyhörd när det gäller val av melodier. Så det blir en hel del plockande ilåtarkivet.
Bra såser reder sig inte själva. Jag måste ha rimligt gott om tid för att kunna göra en genomtänkt planering. Din fest är ingen färdig lagervara. Ju tidigare jag får veta dina önskemål desto bättre. Jag tar hand om både stora och små frågor. T ex : Vilket syfte har du med festen? Vilken stil har du tänkt dig? Passar din festidé gästerna? Ska ni dansa?
”Spontana talare” ska anmäla sig i förväg! Jag är en noggrann typ, som det anstår en middagsdirigent. Varje fest är en premiär som kräver känsla och finess. Därför finns det inte plats för plötsliga inhopp av oannonserade estradörer med eget manus och agenda. För att få den rätta rytmen tar jag fram ett ”partitur” för festkvällen och ser till att alla kan läsa ”noterna”.
Det är med kalas som med fyrverkerier. Blindgångare accepteras aldrig. Snabbt och ljudligt ska det lämna den vardagliga jordytan och skänka en stunds sprakande feststämning. Och det gäller vare sig du planerar för en jubileumsfest, en kundmiddag, en buffé, temakalas, smokingparty eller konferens. Jag hjälper dig i det viktiga förarbetet. Pratar med hovmästaren om hur du vill ha det, diskuterar menyförslag, tar fram körschema.
|